Rehabilitacja po złamaniu kości udowej

Najczęściej do złamania kości udowej dochodzi u osób starszych i sportowców. By uszkodzić kość udową, wystarczy ulec ciężkiemu upadkowi, ale nie zawsze. Czasami złamanie kości udowej jest powikłaniem po wypadku komunikacyjnym (jest ono tak często diagnozowane, jak i to w wyniku ciężkiego upadku).

Najczęstsze objawy złamania kości udowej

Wśród głównych objawów złamania kości udowej wymienia się ostry ból w okolicy stawu biodrowego lub ból samego biodra, obrzęk, wykręcenie stopy na zewnątrz. Całe leczenie złamania kości udowej polega na unieruchomieniu i późniejszej długotrwałej rehabilitacji. Czasem konieczna jest też operacja.

Rehabilitacja po złamaniu kości udowej

Rehabilitacja po złamaniu kości udowej przebiega pod okiem specjalistów: lekarzy, rehabilitantów i fizjoterapeutów. Cały personel dąży do tego, aby stawiać pacjentów na nogi jak najszybciej, już nawet po około 2–3 dni po operacji. Tylko w taki sposób możliwe jest przywrócenie pełnej sprawności kończyny, ponieważ odwlekanie procesu rehabilitacji sprawia, że pacjentowi jest coraz trudniej wrócić do pełnej sprawności, samodzielnego poruszania się. W przypadku tego typu urazów ważne jest natychmiastowe działanie, prowadzące do powrotu do zdrowia. Ponadto długotrwałe uruchomienie kończyny, brak rehabilitacji, może bardzo szybko doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, wśród których najczęściej wymienia się m.in. zakrzepicę żył.

Comments are closed.