Przeciwwskazania do wykonania spirometrii

Spirometria to jedno z najpopularniejszych badań dodatkowych wykonywanych w Polsce. Czynnościowe badanie układu oddechowego, jakim jest spirometria wykonać można w każdym zakątku kraju. Badania spirometryczne w Białymstoku, Łodzi, czy innym mieście wykonywane są bezpłatnie, jak i za odpowiednią opłatą. Z opłaty zwolnione są osoby wykonujące badanie w placówkach posiadających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Spirometria- czy dla każdego?

Spirometria to badanie nie tylko tanie, ale również łatwe do wykonania. Przeprowadzić można ją już u dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 lat). Pomimo wielu swoich zalet, spirometria nie jest badaniem przeznaczonym dla wszystkich.

Do bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania próby spirometrycznej jest:

1. tętniak aorty lub tętnic mózgowych,
2. zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe,
3. przebyte niedawno operacje okulistyczne,
4. świeży udar mózgu,
5. niekontrolowane nadciśnienie tętnicze.

Ponadto należy rozważyć rezygnację z badania u osób z uporczywym kaszlem, po operacjach jamy brzusznej i klatki piersiowej, a także u kobiet w ciąży.

Gdzie wykonać badanie?

W przypadku badania takiego jak spirometria Białystok będący stolicą województwa podlaskiego oferuje szeroką gamę placówek badanie wykonujących. W Białymstoku spirometria wykonywana jest m.in. w szpitalach klinicznych, prywatnych gabinetach, a także w przyszpitalnych poradniach podstawowej opieki zdrowotnej.

Ponadto spirometrią zajmują się w specjalistycznych gabinetach pulmonolodzy, a także lekarze rodzinni. Łatwość interpretacji wyników sprawia, że jest to badanie bardzo przydatne w codziennej praktyce lekarskiej.

Comments are closed.