Mus owocowy w tubce – czy jest bezpieczny dla dziecka?

Coraz popularniejszą przekąską podawaną przez rodziców stały się w ostatnim czasie musy owocowe w tubkach do wyciskania. Taka forma podania zaczęła konkurować z tradycyjnymi słoiczkami jedzonymi łyżeczką. Rodzice docenili wygodę tubek, jednak czy podanie dziecku przekąski w takiej formie jest dla niego w pełni bezpieczne?

Wygoda karmienia kosztem rozwoju dziecka

musy owocowe

Zakładając, że wybrany przez rodzica mus owocowy posiada sprawdzony i zdrowy skład, bez dodatku cukru, konserwantów i dodatkowych wypełniaczy, warto przyjrzeć się formie jego podania i wpływowi, jaki może nieść dla dziecka. Wprawdzie podanie dziecku tubki z wygodnym ustnikiem jest bardziej komfortowe od łyżeczki i z pewnością powoduje mniej zabrudzeń dookoła, jednak eksperci nie podchodzą do tematu optymistycznie. Podanie dziecku musu owocowego za pomocą łyżeczki pozwala na poznawanie nie tylko nowych smaków, ale również faktur i konsystencji jedzenia. Dodatkowo podczas karmienia w ten sposób dochodzi do interakcji dziecka z opiekunem. Stosowanie przekąsek w formie tubki jest stanowczo wygodniejsze dla rodzica oraz dla dziecka, jednak wyciskanie gotowego produktu nie powinno zastępować gryzienia i ruchów językiem, gdyż może to skutkować zaistnieniem w przyszłości problemów z aparatem mowy.

Kształtowanie ciekawości jedzenia u dziecka

Zapoznanie dziecka z nowymi posiłkami buduje jego ciekawość do jedzenia, co tym samym pobudza jego apetyt. Dzięki temu w przyszłości sprawiać będzie mniej problemów żywieniowych zarówno pod kątem różnorodności przyjmowanych posiłków, jak i samej chęci do jedzenia. Częste stosowanie przekąsek w postaci musów owocowych w tubkach może zaburzyć ten aspekt rozwoju dziecka.

Comments are closed.