Medycyna naturalna – traganek

Od lat obserwuje się wśród większości osób powrót do naturalnych środków leczniczych. Nie jest to niczym dziwnym, wszak medycyna ludowa, zwana też naturalną, jest prekursorką obecnej medycyny, a właściwości lecznicze roślin wykorzystywane są przy wielu objawach chorobowych.

Do jednych z bardziej popularnych roślin leczniczych należy traganek – ziele rosnące w stanie dzikim na kilku kontynentach w tym w Europie. Należy on do rodziny bobowców, zwanej również motylkowatymi, charakteryzuje się gęstwiną liści i kwiatów. W Polsce można znaleźć dziesięć różnych gatunków tej rośliny, z czego najpopularniejszy jest traganek szerokolistny.

Traganek – zastosowanie lecznicze

Traganek szeroko wykorzystywany jest w medycynie chińskiej, znany jest tam pod nazwą „żółty lider” co odnosi się do żółtego zabarwienia korzenia – najbardziej leczniczą częścią rośliny. Cała roślina jest niezwykle bogata we flawonoidy, polisacharydy, fitosterole oraz triterpeny. Ziele jest bogatym źródłem minerałów, znajdziemy w nim, miedź, magnez, wapń, sód, srebro i inne.
Roślina ma wiele zastosowań leczniczych – jest głównym składnikiem mieszanek stosowanych w odbudowie odporności organizmu i pobudzenia go do wzmożonego działania, pomaga zwalczyć przeziębienia, infekcje bakteryjne i wirusowe, wpływa na metabolizm, poprawia samopoczucie, usuwa zmęczenie i zły nastrój.

Należy jednak pamiętać, że spośród dwóch i pół tysiąca gatunków nie wszystkie mają takie same właściwości, niektóre z nich są toksyczne, więc należy nabywać to ziele ze sprawdzonego źródła, najlepiej z apteki lub sklepu ze zdrową żywnością. Będziemy mieć wtedy pewność, że spożycie nie zagrozi naszemu zdrowiu.

Traganek można zakupić (szukaj na Planteon.pl) pod postacią zmieloną na proszek lub w kapsułkach. Zawsze należy stosować się do instrukcji podanej na opakowaniu.

Comments are closed.