Jak przyjmować kreatynę?

Kreatyna to związek chemiczny pochodzenia organicznego, który pełni ważną rolę w ludzkim organizmie. Kwas ten odpowiada za regenerację włókien mięśniowych, a także za ich wzrost. To właśnie dlatego suplement ten cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród sportowców i kulturystów. Dowiedz się, jak dawkować kreatynę?

Działanie kreatyny

Kreatyna jest metabolizowana przez organizm, a następnie zamieniania na fosfokreatynę, która uwalnia w komórkach mięśniowych energię potrzebną do syntezy białek mięśniowych. Odpowiednio wysoka dawka kreatyny w diecie wspiera więc włókna mięśniowe w regeneracji, a także ułatwia budowanie chudej masy mięśniowej.

Kiedy stosować kreatynę?

Monohydrat kreatyny (https://swiatsupli.pl/pl/97-monohydrat-kreatyny) stosować można właściwie o każdej porze dnia z jednym drobnym wyjątkiem. Badania jednoznacznie wskazują na to, że nie należy przyjmować kreatyny przed treningiem, ponieważ może ona wpływać na metabolizm mięśni i upośledzać ich zdolność do produkcji energii z cukrów w czasie treningu.

Dawkowanie kreatyny

Kreatyna zawarta jest w wielu produktach pochodzenia naturalnego, dlatego też występuje w znaczących ilościach w dobrze zbilansowanej diecie. Suplementacja kreatyny pozwala jednak dodatkowo stymulować tkankę mięśniową do wzrostu. W przypadku kobiet za maksymalną dawkę uznaje się 3 gramy kreatyny na dobę. Dla intensywnie trenujących mężczyzn optymalna będzie dawka od 4 do 5 gramów kreatyny dziennie.

Comments are closed.