Kłącze imbiru znane jest i stosowane od tysięcy lat. Imbir mielony jest podstawą najważniejszej azjatyckiej mieszanki przypraw – curry. Bez imbiru trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie kuchni chińskiej czy japońskiej. Choć w naszej polskiej kuchnie roślina nie ma tak długiej tradycji, to trudno byłoby nam dzisiaj całkowicie zrezygnować ze specyficznego posmaku pikanterii o jaką liczne potrawy wzbogaca imbir mielony.
Słony, słodki – imbir mielony różne ma odsłony
W narodowej kuchni polskiej imbir mielony jest niezbędnym dodatkiem do flaków. Dodaje się go również do innych zup z zawartością mięsa oraz do sosów.
Szczypta imbiru dodana do świeżych grzybów duszonych w śmietanie sprawia, że to proste danie staje się wyrafinowane, wykwintne niemal. Można również mielony imbir suszony dodawać do zalewy octowej wykorzystywanej do konserwowania leśnych grzybów na zimę.
Imbir kojarzy się z potrawami mięsnymi, ale doskonale sprawdza się on w towarzystwie warzyw – może być przyprawą w kuchni wegetariańskiej i wegańskiej.
Poza potrawami wytrawnymi imbir mielony świetnie pasuje do dań słodkich. Szczypta imbiru mielonego dodana do jabłek w szarlotce, lody imbirowe, napój na bazie naparu z imbiru z dodatkiem miodu i cytryny, to tylko niektóre propozycje deserów z imbirem w roli głównej. Można proszkiem z mielonego imbiru posypać sałatkę owocową oraz przyprawić nim zapiekankę z ryżu i owoców (albo ryż z warzywami).
Imbirowa apteczka
Imbir rozgrzewa i działa przeciwbólowo. Można specyfiki z imbirem mielonym przygotować samodzielnie i stosować doraźnie leczniczo albo profilaktycznie.
Jesienią i zimą warto pić codziennie napary z imbiru mielonego z dodatkiem miodu i cytryny – na szklankę wrzątku wystarczy ¼ łyżeczki imbiru mielonego.
Ciepła kąpiel dla nóg to doskonały sposób na szybkie ogrzanie po przemarznięciu. Do miski z ciepłą wodą dodać trzeba łyżkę imbiru i trochę soli kuchennej. Wymoczone stopy będą błyskawicznie ciepłe, z zaróżowioną i dobrze ukrwioną skórą, wypoczęte, zrelaksowane, bez bólu i obrzęków.
Nalewka wykonana z imbiru mielonego i wysokoprocentowego alkoholu stosowana powinna być w formie kropli rozpuszczanych w wodzie lub zjadanych na cukrze. Butelkę dobrego, mocnego alkoholu (co najmniej 80 procent) albo spirytusu miesza się z 2-3 garściami imbiru mielonego (można zrobić mniejszą porcję – garść imbiru i mały słoiczek alkoholu). Nalewka musi w ciemnym miejscu naciągać 6-8 tygodni. Po tym czasie trzeba ją przecedzić i umieścić w czystym wyparzonym szklanym naczyniu (słoik lub butelka). Trwałość takiego specyfiku liczy się w latach. Dawkuje się 3-4 krople trzy razy dziennie na cukier lub wodę dla dorosłych. Można dawać dzieciom z domieszką miodu raz dziennie 3 krople. Najlepszy lek na przeziębienie, bóle stawów przy reumatyzmie, grypowe bóle mięśniowe.