Co zrobić, gdy bilirubina u noworodka nie chce spadać?

Narodziny dziecka to prawdziwy cud. Z jednej strony jest to wydarzenie opisywane często jako coś metafizycznego, z drugiej jednak strony jest ono czysto fizjologiczne, tak bowiem działa natura.

Co dzieje się z maluszkiem po porodzie?

Kobiety jadąc na porodówkę często nie wiedzą czego się spodziewać. Mimo iż miały całe 9 miesięcy na to, aby teoretycznie przygotować się na poród, to pierwsze spotkanie z maluszkiem bywa dla obu stron wyczerpujące. Jeśli kobieta rodzi siłami natury i z maleństwem wszystko jest dobrze, może ona kangurować dziecko przez 2 h od porodu. Kobiety po cesarskich cięciach spotykają się z maluszkiem dopiero na sali pooperacyjnej. Kiedy bilirubina u noworodka jest zbyt wysoka, lekarze mogą zdecydować o umieszczeniu dziecka pod specjalną lampą.

Bilirubina u noworodka

Żółtaczka fizjologiczna a patologiczna

Po otrzymaniu informacji, że bilirubina u noworodka jest zbyt wysoka, wiele mam wpada w panikę. Nie ma w tym jednak nic niepokojącego. Naprawdę wiele nowo narodzonych dzieci ma przekroczoną normę bilirubiny. U noworodka konieczne jest kontrolowanie tego poziomu do około trzeciego tygodnia życia. Wówczas żółtaczka fizjologiczna może zamienić się w stan chorobowy, czyli żółtaczkę patologiczną.

Comments are closed.