Charakterystyczny czas menopauzy. Co musisz wiedzieć?

W życiu każdej kobiety przychodzi pewien wyjątkowy okres czasu, który nazwany został menopauzą. To inaczej czas przekwitania. Jest zupełnie naturalnym procesem starzenia. Następuje wówczas obniżenie produkcji hormonów estrogenu i progesteronu, ustępuje miesiączkowanie. Zachodzą w kobiecym organizmie zmiany w układzie nie tylko hormonalnym, ale również pokarmowym, kostnym i nerwowym. Niestety dla wielu kobiet jest to bardzo przykry w doznaniach czas. Jakie są objawy menopauzy? 

Jakie objawy przy menopauzie?

Przed samym klimakterium, następuje dużo wcześniej przygotowanie ciała w tak zwanym okresie przed menopauzalnym. Wtedy to stopniowo ulega zmianie produkcja hormonów, a cykl menstruacyjny się rozregulowuje. Standardowymi objawami są uderzenia gorąca i zalewanie zimnym potem. Inne objawy to:

– zaburzenia nastroju, większa drażliwość,

– zaburzenia snu,

– utrata elastyczności skóry, skóra sucha, 

– spadek libido

Symptomy te są bardzo dokuczliwe dla większości kobiet. Więcej o objawach menopauzy znajdziesz na blogu AptekaGalen.pl

Kiedy i ile trwa menopauza?

O menopauzie można mówić wtedy, kiedy upłynął czas dwunastu miesięcy od ostatniej miesiączki. Każda kobieta menopauzę przechodzi inaczej, dlatego trudno rozróżnić konkretne lata. Szacuje się, że wiek na menopauzę występuje w granicach od 45 do 55 roku życia kobiety. Zaś cały okres związany z procesami klimakterium trwa nawet do 14 lat.

Menstruacja to dla kobiet trudny czas. Uświadomienie sobie procesu starzenia organizmu, zaniku płodności i same objawy fizyczne, dotkliwie naruszają sferę psychiczną, niejednokrotnie powodując epizod depresyjny. 

Comments are closed.