Udar mózgu a rehabilitacja

Udar mózgu jest trzecią przyczyną zgonów w Polsce. W przypadku udaru najważniejsze jest jak najszybsze dotarcie pacjenta na oddział rehabilitacyjny i rozpoczęcie rehabilitacji.

Rehabilitacja po udarze

Uszkodzenia mózgu powstałe w wyniku udaru mają charakter nieodwracalny. Obumarłe neurony nie mają zdolności odbudowy, ale zdrowe części mózgu mogą przejąć ich pracę. To właśnie z tego względu rehabilitacja po udarze (terminy kursów) powinna rozpocząć się zaraz po unormowaniu pacjenta, najczęściej w drugiej dobie pobytu w szpitalu.

Dzięki dobrze prowadzonej rehabilitacji pacjent stopniowo odzyskuje sprawność i ma duże szanse na powrót do pełnej sprawności.
Nie zawsze jednak jest to możliwe i w dużej mierze zależy od stopnia uszkodzenia komórek mózgowych oraz szybkości udzielenia fachowej pomocy.

Szkolenia dla rehabilitantów

Postęp we wszystkich dziedzinach medycyny, także w rehabilitacji jest bardzo duży. Fizjoterapeuci, którzy zajmują się pacjentami neurologicznymi powinni co jakiś czas aktualizować swoją wiedzę.

Dzięki specjalistycznym szkoleniom będą mogli:
• dopasować ćwiczenia do stanu pacjenta,
• poznać nowe metody rehabilitacji,
• zapoznać się z nowoczesnymi urządzeniami do rehabilitacji poudarowej.

Aktualizowanie umiejętności pozwala na unikanie błędów podczas ćwiczeń z pacjentami, dostosowanie metod i przyrządów umożliwia nie tylko osiągnięcie lepszych efektów, ale także na skrócenie czasu rehabilitacji.

Comments are closed.